Вычислите: sin (2arcsin (-1/2) + п/3)

+1
Ответы (1)
  1. 28 августа, 13:32
    0
    Sin[2arcsin (-1/2) + π/3]=sin[2 * (7π/6) + π/3]=sin[ (7π/3) + π/3]=

    =sin (8π/3) = sin ((9π/3) + π/3) = sin (π-π/3) = sin (π/3) = √3/2