Tg (arcsin X) + sin (2arccos X) упростить

+5
Ответы (1)
  1. 29 апреля, 11:01
    0
    Sin arcsin x=x

    cos arccos x=x

    = (sin arcsinx / cos arcsinx) + 2 sin arcsinx * cos arccos x=

    x / (√ (1-x²)) + 2x (√ (1-x²)) = x (1+2 (1-x²)) / √ (1-x²) = x (3-2x²) / √ (1-x²)