Вычислите дроби а) 1/5+3/4+1/5+1/4 б) 11/12+7/10+3/100+1/12 в) 12/17+15/24+3/8+5/17 г) 3/7+5/9+4/7

+5
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 02:18
    0
    А) 2/5 + 1 = 1 целая 2/5

    б) 1 целая 73/100

    в) 1+1=2

    г) 1+1=2