0,8x+1,4=0,4x-2,6

0,18x-3,54=0,19x-2,89

2 2/3x+3 2/15 = 3 1/5x+2 1/3

+2
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 14:24
    0
    1)

    0.8x+1.4 = 0.4x - 2.6

    0.8x - 0.4x = - 2.6 - 1.4

    0.4x = - 4

    x = - 4/0.4

    x = - 10

    2)

    0.18x - 3.54 = 0.19x - 2.89

    0.18x - 0.19x = - 2.89 + 3.54

    -0.01x = 0.65

    x = - 65

    3)

    2 2/3 = 8/3

    3 2/15 = 47/15

    3 1/5 = 16/5

    2 1/3 = 7/3

    8/3x + 47/15 = 16/5x + 7/3

    8/3x - 16/5x = 7/3 - 47/15

    (8*5 - 16*3) / 15x = (7*5-47) / 15

    (40-48) / 15x = (35-47) / 15

    -8/15x = - 12/15

    x = 12/15 : 8/15

    x = 12/15 * 15/8

    x = (12*15) / (15*8)

    x = 12/8

    x = 3/2

    x = 1.5