Ветер за 10 секунд унес змея на 90 м. за какое время он унесет змея на 4/5 пути?

+5
Ответы (1)
  1. 31 июля, 18:18
    0
    V = 90/10 = 9 м/c

    4/5S = 90*4/5 = 72 м

    t = 72/9 = 8 с