4x-8y=

3y-9xy+6xy=

7ab+14a-21b=

+5
Ответы (1)
  1. 18 марта, 14:35
    0
    4x-8y=4 (х-2 у) 3y-9xy+6xy=3 у (1-3 х+2 х) 7 аb + 14a - 21b = 7 (ab + 2a - 3b)