Выражение с переменной. 196 + х = 454, 316 - х = 71, х - 219 = 652, х - 120 = 370, 325 + х = 551, х + 120 = 501, х - 51 = 412, 456 - х = 312, х - 110 = 138, 630 - х = 424, х - 241 = 329, 327 - х = 123, 564 - х = 79, 77 + х = 396, - х + 158 = 247, х + 624 = 775, 123 + х = 257, х + 132 = 213.

+3
Ответы (1)
  1. 10 мая, 16:47
    0
    196+х=454 454-196=258 316-х=71 316-71=245 х-219=652 652+219=871 1-120=370 370+120=490 325+х=551 551-325=226 х+120=501 501+120=621 х-51=412 412+51=463 456-х=312 456-312=144 х-110=138 110+138=248 630-х=424 630-424 204 х-241=329 241+329=570 327-х=123 327-123=204 564-х=79 564-79=485 77+х=396 396-77=319 х+158=247 247+158=405 х+624=775 775+624=1399 123+х=257 257-123=134 х+132=213 132+213 = 345