Выполните умножение

1. (х-1) (Х ^2 + Х + 1)

2. (5m+3n) (25m^2-15mn+9n^2)

^означает во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 9 января, 02:58
    0
    (Х-1) (х^2+х+1) = х^3+х^2+х-х^2-х-1 = х^3-1 (5m+3n) (25m^2-15mn+9n^2) = 25m^3+27n^3