2n=1024; 3k=81 вычислите n+k

+2
Ответы (2)
  1. 20 декабря, 22:08
    0
    2n=1024

    3k=81

    Значит

    1024/2=512 (n)

    81/3=27 (k)

    512+27=539

    Ответ: n+k=539
  2. 20 декабря, 23:53
    0
    2n=1024

    n=1024/2=512

    3k=81

    k=81/3=27

    n+k=512+27=539