Решите?

4 х+2 (19-х) = 62

+3
Ответы (2)
  1. 17 апреля, 00:37
    0
    4x+38-2x=62

    2x=24

    x=12
  2. 17 апреля, 03:04
    0
    4 х + 38 - 2 х = 62 2 х = 24 Х = 24/2 Х = 12