1 целая 1 / 3 * 3/7 + 1 целая 1/3 * 4/7

+3
Ответы (1)
  1. 2 сентября, 06:49
    0
    1 ц 1/3 х 3/7 + 1 ц1/3 х 4/7

    1 ц 1/3 х [3/7 + 4/7]=1 ц1/3 х1=1 ц1/3

    3/7 + 4/7 = 7/7 = 1

    ответ 1 ц1/3