67.8/a = 7.62/6.35 find the value of a

+4
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 09:14
    0
    А = 67.8*6.35/7.62 = 678 * 635 / 7620 = 339 * 127 / 762 = 113 * 127 / 254 = 113/2 = 56.5