Статистика!

A sample of 1300 people is to be used to estimate the proportion of left-handed people. Suppose the true proportion of left-handed people in the population is 12% (which is unknown to the organizers of the observational study).

A) What is the probability that as a result of the survey, the estimate will differ by more than 2% from the true value 12%? Use the normal approximation to solve this problem.

B) What should be the minimal sample size to guarantee that the obtained estimate doesn't differ by more than 2% from the true value 12% with probability at least 99%?

+4
Ответы (1)
  1. 30 июня, 19:58
    0
    Биномиальное распределение - стремится к нормальному при больших n

    Дисперсия D = npq = 1300*0.12*0.88=137.28

    сигма = √D = 11.72

    два процента от тысячи трехсот это двадцать шесть или 26/11.72 = 2.22 сигмы. Смотрим по таблице нормального распределения - это вероятность 0.9736

    По той же таблице смотрим сколько сигм вероятность 0.99

    - это 2.58 сигмы.

    0.02*N = 2.58√ (Npq)

    N=1758 - округляем в большую сторону.