Вычисли разными способами: 3*2*10; 2*5*9; 7*3*10; 2*4*7; 0*8*100; 1*6*50.

+1
Ответы (1)
  1. 6 сентября, 01:26
    0
    1) 3*2*10 = (2*3) * 10 = (10*2) * 3 = (10*3) * 2=60

    2) 2*5*9 = (2*5) * 9 = (2*9) * 5 = (5*9) * 2=90

    3) 7*3*10 = (7*3) * 10 = (3*10) * 7 = (7*10) * 3=210

    4) 2*4*7 = (2*4) * 7 = (2*7) * 4 = (4*7) * 2=56

    5) 0*8*100 = (0*8) * 100 = (0*100) * 8 = (100*8) * 0=0

    6) 1*6*50 = (1*6) * 50 = (1*50) * 6 = (6*50) * 1=300