2/3 от 12 = ..., 1/4 х = 5 (х = ...), 5/4 х = 80 (х = ...), 60 к 150 = ..., 40 % от 25 = ..., 10 к 20 = ..., 20 к 25 = ..., 8 к 32 = ..., 100 к 150 = ..., 75 % от 80 = ..., 12 к 16 = ..., 50 % х = 6 (х = ...)

+2
Ответы (1)
  1. 16 октября, 22:46
    0
    1) 2/3 от12=12*2:3=8; 2) 1/4 х=5; х=5:1/4; х=5*4; х=20; 3) 5/4 х=80; х=80:5/4; х=80*4:5; х=64; 4) 60 к150=2 к5; 5) 40%от25=25*40:100=10; 6) 10 к20=1 к2; 7) 20 к25=4 к5; 8) 8 к32=1 к4; 9) 100 к150=2 к3; 10) 75%от80=80*75:10=60; 11) 12 к16=3 к4; 12) 50%х=6; х=6:1/2; х=6*2; х=12.