A) 3X^2 + 11X+6=0 Б) 4X^2-11-11X+6=0

+5
Ответы (1)
  1. 1 сентября, 11:49
    0
    3X^2 + 11X+6=0

    D = 121-72 = 49 (7)

    x1 = (-11+7) / 6 = - 2/3

    x2 = (-11-7) / 6 = - 3

    Б) 4X² - 11 х+6=0

    D = 121-96 = 25 (5)

    х1 = (11+5) / 8 = 2

    х2 = 3/4