Sin^3x+cos^3x, если sinx+cosx=0.4

+5
Ответы (1)
  1. 23 мая, 11:50
    0
    1. sin³x+cos³x = (sinx) ³ + (cosx) ³ = (sinx+cosx) * (sin²x-sinx*cosx+cosx²x) =

    = (sinx+cosx) * (1-sinx*cosx)

    2. sinx+cosx=0,4

    (sinx+cosx) ²=0,4². sin²x+2sinx*cosx+cos²x=0,16. 1+2sinx*cosx=0,16. 2sinx*cosx=0,16-1. sin*cosx=-0,42

    3. sin³x+cos³x=0,4 * (1 - (-0,42)) = 0,4*1,42=0,568