Упростить выражение:

6 х^-2y^-1 + (3y^-1 - x^-2) ^2

+1
Ответы (1)
  1. 16 июня, 20:41
    0
    6 х * (-2y) * (-1) + (3y * (-1) - x * (-2)) * 2

    1) 3 у * (-1) = - 3 у

    2) - х * (-2) = 2 х

    3) - 3 у*2 х=-6 ху

    4) 6 х * (-2 у) = - 12 ху

    5) - 12 ху * (-1) = 12 ху

    6) - 6 ху*2=-12 ху

    7) 12 ху - (-12 ху) = 24 ху

    Ответ: 24 ху