2/y^2-4 - 1/y^2+2y это дроби

+5
Ответы (1)
  1. 28 июля, 07:09
    0
    =2 / (у-2) (у+2) - 1/у (у+2) =

    = (2 - (у-2)) / (у-2) (у+2) =

    = (2-у+2) / (у^2-4) = (4-у) / (у^2-4)