Найдите х 3/8 : х=4/9:2/3

+4
Ответы (1)
  1. 7 октября, 02:46
    0
    3/8 : х=4/9:2/3; 1) 4/9:2/3=4/9*3/2=2/3; 2) х=3/8:2/3=3/8*3/2=9/16; Ответ: 9/16 это х; Проверка: 4/9*3/2=2/3; 3/8*16/9=2/3; 2/3=2/3