4 целых 2/7 : 3 целых 1/7

+5
Ответы (1)
  1. 6 ноября, 07:08
    0
    4 ц. 2/7:3 ц. 1/7=30/7:22/7=30/7*7/22=30/22=15/11=1 ц. 4/11