Упрости выражение

3x+2y+x+5y

5q+p+2p+6q

10a+2c+a+3c

2a+5a+4b+2b

7f+g+3g+3f

10p+4q+q+2q

6p+2t+5p+4t

+1
Ответы (1)
  1. 22 декабря, 13:26
    0
    3 х+2 у+х+5 у=4 х+7 у

    5q+p+2p+6q=11q+3p

    10a+2c+a+3c=11a+5c

    2a+5a+4b+2b=7a+6b

    7f+g+3g+3f=10f+4g

    10p+4q+q+2q=10p+7q

    6p+2t+5p+4t=11p+6t