Kak reshit 3 3/8: (1/14x 5/7) = 2,1

+2
Ответы (1)
  1. 15 января, 11:28
    0
    3 3/8: (1/14x + 5/7) = 2,12,1 = 2 1/10

    1/14 х + 5/7 = 3 3/8 : 2 1/10

    1/14 х + 5/7 = 1 17/28

    1/14 х = 1 17/28 - 5/7

    1/14 х = 25/28

    х = 25/28 : 1/14

    х = 12,5