Cos^4 a + cos^2 a + sin^2 a * cos^2 a

+3
Ответы (1)
  1. 6 января, 18:48
    0
    (1+сos2a) ²/4 + (1+cos2a) / 2 + (1-cos2a) (1+cos2a) / 4=

    = (1+2cos2a+cos²2a+2+2cos2a+1-cos²2a) / 4=

    = (4cos2a+4) / 4=4 (cos2a+1) / 4=cos2a+1=2cos²a