Решите уравнения: 1) (y+5/7) * 1/3=2 4/9; 2) (5/12-x) : 1/2=2/9; 3) (1 16/25+x) - 4/5=4 2/25; 4) 4/15 - (y+3/25) = 1/25; 5) (8 3/14-y) : 3/7=17; 6) 3 1/16: (x-5/16) = 7/8.

+4
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 10:49
    0
    1) (у + 5/7) * 1/3 = 2

    у + 5/7 = 2 : 1/3 = 2/1 * 3/1 = 6

    у = 6 - 5/7 = 6/1 - 5/7 = (42-5) / 7 = 37/7 = 5 2/7

    2) (5/12 - х) : 1/2 = 2/9

    5/12 - х = 2/9 * 1/2 = 1/9

    х = 5/12 - 1/9 = (15-4) / 36 = 11/36

    3) (1 16/25 + х) - 4/5 = 4

    1 16/25 + х = 4 + 4/5 = 4 4/5

    х = 4 4/5 - 1 16/25 = 24/5 - 41/25 = (120-41) / 25 = 79/25 = 3 4/25

    4) 4/15 - (у + 3/25) = 1/25

    у + 3/25 = 4/15 - 1/25 = (20-3) / 75 = 17/75

    у = 17/75 - 3/25 = (17-9) / 75 = 8/75

    5) (8 3/14 - у) : 3/7 = 17

    8 3/14 - у = 17 * 3/7 = 17/1 * 3/7 = 51/7

    у = 8 3/14 - 51/7 = 115/14 - 51/7 = (115-102) / 14 = 13/14

    6) 3 1/16 : (х - 5/16) = 7/8

    х - 5/16 = 3 1/16 : 7/8 = 49/16 * 8/7 = 7/2

    х = 7/2 + 5/16 = (56+5) / 16 = 61/16 = 3 13/16