Упростите выражения

2 (y - 1) - 2y + 12 =

16 + 3 (2 - 3y) + 8y =

3 - 17a - 11 (2a - 3) =

15 - 5 (1 - a) - 6a =

+5
Ответы (1)
  1. 30 марта, 15:13
    0
    2 у - 3 - 2 у + 12 = 9

    16 + 6 - 9 у + 8 у = 22 - у

    3 - 17 а - 22 а + 33 = 36 - 39 а

    15 - 5 + 5 а - 6 а = 10 - а