Сократите до несакротимой дроби

а) 22/24

б) 9/36

в) 13/39

г) 36/42

д) 25/100

е) 16/54

ж) 51/6

з) 2*5/5*7

+2
Ответы (2)
  1. 1 февраля, 18:45
    0
    22/24=11/2

    9/36=1/4

    13/39=1/3

    36/42=6/7

    25/100=1/4

    16/54=8/27

    51/6=8 1/2

    2*5/5*7=10/35=2/7
  2. 1 февраля, 19:16
    0
    11/12

    1/4

    1/3

    6/7

    1/4

    8/27

    8/1/2

    2/7