Разложите на множители:

1. (х+3) во второй степени-1

2. 64 - (b+1) во второй степени

3. 9 - (4 а-2) во второй степени

+1
Ответы (2)
  1. 18 сентября, 02:58
    0
    (x+3) ²-1 = (x+3-1) (x+3+1) = (x+2) (x+4) 8² - (b+1) = (8-b-1) (8+b+1) = (7-b) (9+b) 3² - (4a-2) = (3-4a+2) (3+4a-2) = (5-4a) (1+4a)
  2. 18 сентября, 03:30
    0
    1) (х+3) ²-1 = (х+3-1) (х+3+1) = (х+2) (х+4)

    2) 64 - (b+1) ²=8² - (b+1) ² = (8-b-1) (8+b+1) = (7-b) (9+b)

    3) 9 - (4a-2) ²=3² - (4a-2) ² = (3-4a+2) (3+4a-2) = (5-4a) (1+4a)

    По формуле

    а²-b² = (a-b) (a+b)