Сократите: 4*5 / 3*6; 15*3 / 11*10; 14*9 / 15*7; 2*3 / 9*8

+3
Ответы (1)
  1. 9 июля, 09:06
    0
    Учится, учиться и учиться ... 4*5/3*6 = 2*5/3*3 = 10/9; 15*3/11*10 = 3*3/11*2 = 9/22; 14*9/15*7 = 2*3/5*1 = 6/5; 2*3/9*8 = 1*1/3*4 = 1/12;