1) (13x-15) - (9+6x) = - 3x

2) 12 - (4x-18) = (36+4x) + (18-6x)

3) 1.6x - (x-2.8) = (0.2x+1.5) - 0.7

4) (0.5x+1.2) - (3.6-4.5x) = (4.8-0.3x) + (10.5x+0.6)

+3
Ответы (1)
  1. 23 марта, 01:52
    0
    1) (13x - 15) - (9 + 6x) = - 3x

    13x - 15 - 9 - 6x + 3x = 0

    10x - 24 = 0

    10x = 24

    x = 2,4

    2) 12 - (4x - 18) = (36 + 4x) + (18 - 6x)

    12 - 4x + 18 = 36 + 4x + 18 - 6x

    - 4x + 30 = - 2x + 54

    - 4x + 2x = - 30 + 54

    - 2x = 24

    2x = - 24

    x = - 12

    3) 1,6x - (x - 2,8) = (0,2x + 1,5) - 0,7

    1,6x - x + 2,8 = 0,2x + 1,5 - 0,7

    0,6x + 2,8 = 0,2x + 0,8

    0,6x - 0,2x = - 2,8 + 0,8

    0,4x = - 2

    x = - 5

    4) (0,5x + 1,2) - (3,6 - 4,5x) = (4,8 - 0,3x) + (10,5x + 0,6)

    0,5x + 1,2 - 3,6 + 4,5x = 4,8 - 0,3x + 10,5x + 0,6

    5x - 2,4 = 10,2x + 5,4

    5x - 10,2x = 2,4 + 5,4

    - 5,2x = 7,8

    5,2x = - 7,8

    x = - 1,5