609 + (357-y) = 895 gjvjo

+3
Ответы (2)
  1. 28 марта, 17:23
    0
    357-у=895-609

    -у=286-357

    у=71
  2. 28 марта, 19:12
    0
    375-у=895-609

    375-у=286

    -у=286-375

    -у=-89

    у=89