Log5^2 (25-x^2) - 3log5 (25-x^2) + 2>=0

+2
Ответы (1)
  1. 17 ноября, 21:10
    0
    ОДЗ (5-x) (5+x) ⇒x∈ (-5; 5)

    log (5) (25-x²) = a

    a²-3a+2≥0

    a1+a2=3 U a1*a2=2⇒a1=1 U a2=2

    a≤1⇒log (5) (25-x²) ≤1⇒25-x²≤5⇒ (20-x²) ≤0⇒ (2√5-x) (2√5+x) ≤0⇒x≤-2√5 U x≥2√5

    a≥2⇒log (5) (25-x²) ≥2⇒25-x²≥25⇒x²≤0⇒x=0

    x∈ (-5; -2√5] U [2√5; 5) U x=0