Sqrt (x^2+9x-4 = 3sqrt (x

+4
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 17:56
    0
    √ (x^2+9x-4) = 3√ (x)

    √ (x^2+9x-4) = √ (9x)

    x^2+9x-4=9x

    x^2+9x-9x=4

    x^2=4

    x=2