Sin^2x+sin^2 (2x) = cos^2 (3x) + cos^2 (4x)

+5
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 04:48
    0
    sin (^2) x + sin (^2) 2x = sin (^2) 3x + sin (^2) 4x

    sin4x=2sin2x*cos2x

    sin (^2) 4x = 4sin^2 (2x) * cos^2 (2x)

    sin3x=sin (x+2x) = sinx*cos2x+sin2x*cosx

    sin (^2) 3x = (sinx*cos2x+sin2x*cosx) ^2 = sin^2x*cos^2 (2x) + 2sinx*cosx*cos2x*sin2x+sin^2 (2x) * cos^2x = sin^2x*cos^2 (2x) + sin^2 (2x) * cos^2 (2x) + sin^2 (2x) * cos^2 (2x) = sin^2x*cos^2 (2x) + 2sin^2 (2x) * cos^2 (2x) = sin^2x*cos^2 (2x) + sin^2 (4x)