2x (x-8) = - x-18 как будет

+4
Ответы (1)
  1. 6 декабря, 07:45
    0
    2x (x-8) = - x-18

    2x ² - 16x=-x-18

    2x ²-15x+18=0

    D=225-144=81

    x₁ = (15+9) / 4=6

    x₂ = (15-9) / 4=2.5