Помогите 245-99+27*3:2

+5
Ответы (2)
  1. 14 октября, 18:19
    0
    1) 27*3 = 81

    2) 81:2 = 40,5

    3) 245-99=146

    4) 146+40,5=186,5

    ответ: 186,5
  2. 14 октября, 21:11
    0
    245 - 99 + 27 * 3 : 2 = 186,6

    1) 27 * 3 = 81

    2) 81 : 2 = 40,6

    3) 245 - 99 = 146

    4) 146 + 40,6 = 186,6

    Darknight (Sunny Storm)