X квадрат-6x+корень6-x=корень6-x + 7

+2
Ответы (1)
  1. 17 июня, 23:42
    0
    Х^2-6 х+! / (6-х) = ! / (6-х) + 7

    х^2-6 х+! / (6-х) - ! / (6-х) - 7=0

    х^2-6 х-7=0

    Д=36-4 * (-7) * 1=36+28=64

    х1 = (6-8) / 2=-1

    х2 = (6+8) / 2=7