решения уравнений 1/4x+5/8=3/4; 2.42x-0.12x=0.02; 5/6-2x=-1/12; 1/9x+11/27=12/27; - 5/7+3x=1/7; -3/4x+x/6=1/2; 5/6-3/5x=2/3; x/2+x/4=-3; 3/7x-4x=2

+4
Ответы (1)
  1. 22 июня, 01:11
    0
    1) 1/4x+5/8=3/4

    1/4x=3/4-5/8

    1/4x=6/8-5/8

    1/4x=1/8

    x=1/8:1/4

    x=1/8*4/1

    x=1/2

    x=0,5

    2) 2.42x-0.12x=0.02

    2.3x=0.02

    x=0.02:2.3

    x = 0.008

    3) 5/6-2x=-1/12

    -2x=-1/12-5/6

    -2x=-1/12-10/12

    -2x=-11/12 / : (-1)

    2x=11/12

    x=11/12:2

    x=11/12*1/2

    x=11/24

    4) 1/9x+11/27=12/27

    1/9x=12/27-11/27

    1/9x=1/27

    x=1/27:1/9

    x=1/27*9/1

    x=1/3