7^ (x+2) - 14*7^x=5

-log7 (5-x) = log7 (2-1)

9^x+8*3^x=9

log1/2 (x+9) - log1/2 (8-3x) = 2

+3
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 14:18
    0
    7^ (x+2) - 14*7^x=5

    7^x*7^2-15*7^x=5

    49*7^x-14*7^x=5

    35*7^x=5

    7^x=5/35

    7^x=1/7

    7^x=7^ (-1)

    x=-1

    -log7 (5-x) = log7 (2-1)

    log7 1 / (5-x) = log7 (3)

    1 / (5-x) = 3

    1=15-3x

    3x=14

    x=14/3

    9^x+8*3^x=9

    (3^2) ^x+8*3^x=9

    3^2x+8*3^x-9=0

    обозначим 3^x=y

    y^2+8y-9=0

    D=100

    y1=1 y2=-9

    3^x=1 x=0

    3^x=-9 - неверно

    ответ х=0

    log1/2 (x+9) - log1/2 (8-3x) = 2

    log1/2 (x+9) / (8-3x) = log1/2 (1/4)

    (x+9) / (8-3x) = 1/4

    4 (х+9) = 8-3x

    4 х-36=8-3 х

    7 х=44

    х=44/7