175+х-37=108 и 243 -) у+83) = 112

+1
Ответы (2)
  1. 27 июля, 12:39
    0
    175+х-37=108

    138+х=108

    х=108-138

    х = - 30

    243 - (у+83) = 112

    243-у-83=112

    160-у=112

    у=160-112

    у=48
  2. 27 июля, 14:20
    0
    175+х-37=108

    138+х=108

    х = 108-138

    х=-30

    243 - (у+83) = 112

    у+83=243-112

    у+83=131

    у = 131-83

    у=48