1) (265+135) / 5 2) (420-48) / 6 3) (230+470) * 3 4) 1800 / (6*3) 5) 6400 / (100*8) 6) 20*8*7*5 7) 9*50*4*2 (удобным для вас способом)

+5
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 07:23
    0
    1. 265 + 135 / 5 = 80

    2 420 - 48) : 6 = 62

    3. 230 + 470 х 3 = 2100

    4. 1800 / (6 х 3) = 1800 / 18 = 100

    5 6400 / (100 х 8) = 6400 / 800 = 8

    6. 20 х 8 х 7 х 5 = 5600

    7. 9 х 50 х 4 х 2 = 3600