2 cos (квадрат) x+3 sin x-3=0

+2
Ответы (1)
  1. 4 июля, 23:34
    0
    2cos²x+3sinx-3=0

    2 (1-sin²x) + 3sinx-3=0

    2-2sin²x+3sinx-3=0

    -2sin²x+3sinx-1=0

    2sin²x-3sinx+1=0

    sinx=t

    2t²-3t+1=0

    D=9-8=1

    t1 = (3+1) / 4=1 t2 = (3-1) / 4=1/2

    sinx=1 sinx=1/2

    x=П/2+2 ПК х = (-1) ^k arcsin (1/2) + ПК