1, 6 м 80 см: 4 + 30 : 20

2. 2 т500 кг: 2 + 750 кг * 4

3, 3 т6 ц: 9 * 8 + 8 ц

+5
Ответы (1)
  1. 17 января, 07:35
    0
    1) 680:4=170

    30:20=1.5

    170+1.5=171.5

    2) 2500:2=1250

    750*4=3000

    1250+300=4250

    3) 3600:9=400

    400*8=3200

    3200+800=4000