вычислите:

а) 4 5/18-2 2/3+1/6 б) 3 11/18-1-5/9 в) 4 3/5-2+7/10 г) 2 13/30 - (1 1/10+1/5) д) 3 7/8-2 3/4+1/2 е) 2 8/15 - (1 3/10+2/5)

+3
Ответы (1)
  1. 15 мая, 19:50
    0
    А) 4 5/18 - 2 2/3 + 1/6 = 4 5/18 - 2 12/18 + 3/18 = 77/18 - 48/18 + 3/18 = 32/18

    = 1 7/9

    б) 3 11/18 - 1 - 5/9 = 3 11/18 - 1 = 2 11/18 - 10/18 = 2 1/18

    в) 4 3/15 - 2 + 7/10 = 4 3/15 - 2 = 2 3/15 + 7/10 = 2 6/30 + 21/30 = 2 27/30

    = 2 9/10

    г) 2 13/30 - (1 1/10+1/5) = 2 13/30 - 1 9/30 = 1 4/30 = 1 2/15

    д) 3 7/8 - 2 3/4 + 1/2 = 3 7/8 - 2 6/8 + 4/8 = 1 1/8 + 4/8 = 1 5/8

    е) 2 8/15 - (1 3/10 + 2/5) = 2 8/15 + 1 7/10 = 2 16/30 - 1 21/30 = 76/30 - 51/30

    = 25/30 = 5/6