1-3 (8 х-4) = 1 60: (3 у+2) = 12 1605+4 (3-х) = 2011

+2
Ответы (1)
  1. 27 марта, 08:44
    0
    1.

    1-24x+12=1

    13-24x=1

    24x=12

    x=0.5

    2.

    20y+30=12

    20y=12-30

    20y=-18

    y=-18/20

    y=-9/10

    3.

    1605+12-4x=2011

    1617-4x=2011

    4x = - 394

    x=-98.5