1) X^3 - 2x + ax - 2

X1 = - 1

x2=?

x3=?

a=?

2) x^3 - 4x + ax + b

x1 = 1

x2 = 2

x3 = ?

a=?

b=?

+5
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 18:23
    0
    1) x^3 - 2x + ax - 2 х1 = - 1 x2=? x3=? a=?

    -1^3 - 2 (-1) + a (-1) - 2=0

    -1+2-а-2=0

    а=-1

    x^3 - 2x-x - 2=0

    x^3 - 3x - 2=0

    (x^3 - 3x - 2) : (х+1) = - x^2+х+2

    (х+1) (-x^2+х+2) = 0

    -x^2+х+2=0

    х2=2 х3=-1

    x1=x3=-1

    x2=2

    2) x^3 - 4x + ax + b x1 = 1 x2 = 2 x3 = ? a=?

    x^3 - 4x + ax + b=0

    1^3 - 4*1 + a*1 + b=0

    a+b=3

    2^3 - 4*2 + a*2 + b=0

    2a+b=0

    b=-2a

    a-2a=3

    a=-3

    b = (-2) * (-3) = 6

    x^3 - 4x-3x + 6=0

    x^3-7x+6=0

    (x-1) (x-2) = x^2-3x+2

    (x^3-7x+6) : (x^2-3x+2) = x+3

    (x-1) (x-2) (x+3) = 0

    (x+3) = 0

    x3=-3