Sin (200arcsin (-1/2)). Сколько будет?

+4
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 01:15
    0
    Sin (200arcsin (-1/2)) = sin (200 (-π/6)) = sin (-4π/3) = sin (π/3) = √3/2