Вычислите:

а) 2,1 во 2 степени X 2,1

б) 0,9 X 0,9 во 2 степени

в) 2 X 0,8 во 2 степени

г) (2 X 0,8) во 2 степени

д) 2,5 во 2 степени - 0,5 во 2 степени

е) (2,5 - 0,5) во 2 степени

X-умножение

- вычитание

+3
Ответы (1)
  1. 7 марта, 19:44
    0
    А) = 4,41*2,1=9,261

    б) = 0,9*0,81=0,729

    в) = 2*0,64=1,28

    г) = 1,6 в 2 степени=2,56

    д) = 6,25-0,25=6

    е) = 2 во 2 степени=4

    * это умножение