3log2 1/2-log2 1/32=log2 x

3log1 x=log1/7 9+log1/7 3

+1
Ответы (1)
  1. 18 сентября, 05:55
    0
    3log2 1/2-log2 1/32=log2 x log2 x + log2 1/32 = 3log2 1/2 ОДЗ x>0 x/32 = 1/8 32 = 8x x=4