1600-65 х=1215+45 х 4 х+5 (3-2 х) = 5-11 х

+5
Ответы (1)
  1. 2 августа, 20:24
    0
    45 х+65 х=1600-1215 4 х+15-10 х=5-11 х

    110 х=385 4 х-10 х+11 х=5-15

    х=385/110 5 х=-10

    х=-10/5=-2